Agenda and draft minutes

Venue: Conference Room, Parkside, Chart Way, Horsham

Contact: Email: CommitteeServices@horsham.gov.uk  Direct Line: 01403 215465

Items
No. Item

CO/1

To elect a Chairman of the Council for the ensuing year

Minutes:

It was moved by Councillor Gordon Lindsay and seconded by Councillor Nigel Jupp that Councillor Kate Rowbottom be elected Chairman of the Council until the next annual meeting of the Council.

 

There being no other nominations, Councillor Kate Rowbottom was then declared elected as Chairman of the Council until the next annual meeting of the Council.

CO/2

To move a vote of thanks to the retiring Chairman

Minutes:

It was moved by Councillor Claire Vickers, seconded by Councillor Paul Clarke and

 

RESOLVED

 

That the Council's grateful thanks be extended to the retiring Chairman, Councillor Peter Burgess, for his service as Chairman of the Council during the municipal year 2018/2019.

CO/3

To appoint a Vice-Chairman of the Council for the ensuing year

Minutes:

It was moved by Councillor Liz Kitchen and seconded by Councillor Billy Greening that Councillor Karen Burgess be elected Vice Chairman of the Council until the next annual meeting of the Council.

 

There being no other nominations, Councillor Karen Burgess was then declared elected as Chairman of the Council until the next annual meeting of the Council.

CO/4

To receive any announcements from the Chairman of the Council or the Chief Executive

Minutes:

The Chairman advised that the nominations from the Group Leaders for the membership of Committees and Policy Development Advisory Groups in 2019/20 were shown on the updated schedule circulated at the meeting.

CO/5

To Elect the Leader of the Council

Note: The elected Leader will subsequently

 

1.    Determine the number of members to be appointed to his or her Cabinet (Leader       plus at least two but not more than nine Councillors)

2.    Appoint members to his or her Cabinet

3.    Appoint one of the members of his or her Cabinet to be his or her Deputy

4.    Determine the scope of the individual portfolios

5.    Allocate the Cabinet Members to each portfolio)

Minutes:

It was moved by Councillor Jonathan Chowen and seconded by Councillor Claire Vickers that Councillor Ray Dawe be elected Leader of the Council.

 

There being no other nominations, Councillor Dawe was declared elected as Leader of the Council. The Leader then advised the Council of the Members he would be appointing to his Cabinet and their portfolios.

CO/6

To appoint the Overview and Scrutiny Committee of the Council for the year

 

To appoint 15 Members of the Council to the Overview and Scrutiny Committee

(10 Conservative, 4 Lib Dems, 1 Green)

 

(Note: 1. The Overview and Scrutiny Committee has the functions set out in Article 6 of the Council’s Constitution.

 

2. Neither Cabinet members nor the Chairman of the Council may be members of Overview and Scrutiny Committees.

 

3. Political balance is determined by reference to the political balance on the Council as a whole.)

 

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED:

 

That the membership of the Overview and Scrutiny Committee of the Council for the municipal year 2019/20 be as follows:

 

Cllr Roy Cornell

Cllr Mike Croker

Cllr Leonard Crosbie

Cllr Brian Donnelly

Cllr Billy Greening

Cllr Frances Haigh

Cllr Nigel Jupp

Cllr Lynn Lambert

Cllr Tim Lloyd

Cllr Richard Landeryou

Cllr Louise Potter

Cllr Josh Potts

Cllr Jack Saheid

Cllr Ian Stannard

Cllr David Skipp

 

CO/7

Constitution of the Planning and Employment Committees

Pursuant to the provisions of Section 17 (1) of the Local Government and Housing Act 1989, to approve arrangements for the Planning and Employment Committees to be constituted as set out in 8 and 9(b) below respectively rather than political balance.

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED

 

That, in accordance with Section 17 (1) of the Local Government and Housing Act 1989, the Planning and Employment Committees be constituted on the basis set out in Minute Nos CO/8 and CO/9 below rather than political balance.

 

(Note: The above resolution was adopted without any Member of the Council voting against)

CO/8

To appoint the Planning Committees of the Council for the year, as follows:

(a)    Planning Committee (North)

 

All Ward Members for the area of the Committee, namely: Horsham (unparished area) and the parishes of Broadbridge Heath, Colgate, Itchingfield, Lower Beeding, North Horsham, Nuthurst, Rudgwick, Rusper, Shipley, Slinfold, Southwater and Warnham together with the Cabinet Member with responsibility for Planning and Development and the Chairman of the Planning Committee (South)

 

(b)   Planning Committee (South)

 

All Ward Members for the area of the Committee, namely: the parishes of Amberley, Ashington, Ashurst, Billingshurst, Bramber, Coldwaltham, Cowfold, Henfield, Parham, Pulborough, Shermanbury, Steyning, Storrington & Sullington, Thakeham, Upper Beeding, Washington, West Chiltington, West Grinstead, Wiston and Woodmancote together with the Cabinet Member with responsibility for Planning and Development and the Chairman of the Planning Committee (North).

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED:

 

That the membership of the two Planning Committee of the Council for the municipal year 2019/20 be as follows:

 

PLANNING COMMITTEE (NORTH)

 

Cllr Matthew Allen

Cllr Andrew Baldwin

Cllr Tony Bevis

Cllr Toni Bradnum

Cllr Alan Britten

Cllr Karen Burgess

Cllr Peter Burgess

Cllr Roy Cornell

Cllr Christine Costin

Cllr Leonard Crosbie

Cllr Ruth Fletcher

Cllr Billy Greening

Cllr Frances Haigh

Cllr Tony Hogben

 

Cllr Liz Kitchen

Cllr Richard Landeryou

Cllr Gordon Lindsay

Cllr John Milne

Cllr Colin Minto

Cllr Christian Mitchell

Cllr Godfrey Newman

Cllr Louise Potter

Cllr Stuart Ritchie

Cllr David Skipp

Cllr Ian Stannard

Cllr Claire Vickers

Cllr Belinda Walters

Cllr Tricia Youtan

 

plus Cabinet Member with responsibility for strategic planning issues and the Chairman of Planning Committee (South)

 

PLANNING COMMITTEE (SOUTH)

 

Cllr John Blackall

Cllr Chris Brown

Cllr Jonathan Chowen

Cllr Philip Circus

Cllr Paul Clarke

Cllr Michael Croker

Cllr Ray Dawe

Cllr Brian Donnelly

Cllr Nigel Jupp

Cllr Lynn Lambert

 

Cllr Tim Lloyd

Cllr Paul Marshall

Cllr Mike Morgan

Cllr Roger Noel

Cllr Bob Platt

Cllr Josh Potts

Cllr Kate Rowbottom

Cllr Jack Saheid

Cllr Jim Sanson

Cllr Diana Van Der Klugt

 

plus Cabinet Member with responsibility for strategic planning issues and the Chairman of Planning Committee (North)

CO/9

To appoint the following ordinary Committees of the Council for the year:

(a)    Audit Committee (7 Members of the Council, 5 Conservative, 2 Lib Dems)

 

(b)    Employment Committee (3 Members of the Council (Chairman of the Council, Leader of the Council and Leader of the Minority Group plus a substitute pool of six additional Members (4 Conservative and 2 Lib Dems))

 

(c)    Governance Committee (9 Members of the Council (including the Chairman of the Council, the Chairman of the Overview and Scrutiny Committee and one Member of the Cabinet (6 Conservatives, 2 Lib Dems and 1 Green))

 

(d)    Licensing Committee (15 Members of the Council (10 Conservatives, 4 Lib Dems and 1 Green)

 

(e)    Standards Committee (7 Members of the Council (including the Chairman of the Council and one member of the Cabinet (5 Conservatives and 2 Lib Dems)

 

(Note: Plus two Parish Council Representatives nominated by the Horsham Association of Local Councils and one independent person already co-opted)

 

(Note: Political balance on ordinary committees is calculated by reference to the aggregate number of seats on all ordinary committees.)

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED

 

That the membership of the ordinary committees of the Council for the municipal year 2019/20 be as follows:

 

AUDIT COMMITTEE

 

Cllr Tony Bevis

Cllr John Blackall

Cllr Paul Clarke

Cllr Ruth Fletcher

Cllr Paul Marshall

Cllr Stuart Ritchie

Cllr Jack Saheid

 

EMPLOYMENT COMMITTEE

 

Chairman of Council

Leader of the Council

Leader of the Minority Group

 

Plus a substitute pool of six additional Members:

Vice-Chairman of Council                          

Deputy Leader                                             Cllr Leonard Crosbie

Cllr Tony Bevis                                            Cllr Claire Vickers

Cllr Philip Circus                                        

 

GOVERNANCE COMMITTEE  (must include Chairman of Council and a cabinet member))

 

Cllr Andrew Baldwin                               Cllr Tim Lloyd

Cllr Toni Bradnum                                  Cllr Christian Mitchell         

Cllr Philip Circus                                     Cllr Kate Rowbottom

Cllr Leonard Crosbie                              Cllr David Skipp

+ one vacancy

 

LICENSING COMMITTEE

 

Cllr John Blackall

Cllr Alan Britten

Cllr Chris Brown

Cllr Karen Burgess

Cllr Mike Croker

Cllr Ruth Fletcher

Cllr Billy Greening

Cllr Godfrey Newman

Cllr Roger Noel

Cllr Josh Potts

Cllr Tony Hogben

Cllr Kate Rowbottom

Cllr Paul Marshall

Cllr Mike Morgan

Cllr Jim Sanson

 

STANDARDS COMMITTEE  (must include chairman of council and a cabinet member)

 

Conservative (5):

 

Liberal Democrat (2):

 

Cllr Peter Burgess                                    Cllr Kate Rowbottom

Cllr Brian Donnelly                                     Cllr Jim Sanson

Cllr Frances Haigh                                     Cllr Diana van der Klugt

Cllr Godfrey Newman

 

Plus two co-opted Parish Council Representatives, nominated by the Horsham Association of Local Councils and two independent persons previously appointed by Council.

CO/10

To appoint Members to the Henfield Commons Joint Committee (3 Members of the Council)

Note: The two Members for the Henfield Ward and one Member from the

Bramber, Upper Beeding & Woodmancote Ward)

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED

 

That Members be appointed to the Henfield Commons Joint Committee for the municipal year 2019/20 as follows:

 

Cllr Mike Morgan

Cllr Josh Potts

Cllr Roger Noel

 

 

CO/11

To appoint Members to the Cabinet Members' Policy Development Advisory Groups and agree their programme of meetings for the year

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED

 

That the membership of the Cabinet Members’ Policy Development Advisory Groups for the municipal year 2019/20 and their programme of meetings be as follows:

 

COMMUNITY AND WELLBEING

 

Cllr Andrew Baldwin                                      9th July 2019

Cllr Chris Brown                                            10th September 2019

Cllr Frances Haigh                                         12th November 2019

Cllr Paul Marshall                                          14th January 2020

Cllr Colin Minto                                              10th March 2020

Cllr Roger Noel                                              28th April 2020

Cllr Kate Rowbottom

Cllr Jim Sanson

Cllr Ian Stannard

Cllr Belinda Walters

Cllr Tricia Youtan

 

LEISURE AND CULTURE

 

Cllr Chris Brown

Cllr Jonathan Chowen                                      10th July 2019

Cllr Christine Costin                                          18th September 2019

Cllr Ruth Fletcher                                              13th November 2019

Cllr Billy Greening                                             15th January 2020

Cllr Tony Hogben                                              4th March 2020

Cllr Lynn Lambert                                             13th May 2020

Cllr John Milne                                                 

Cllr Roger Noel

Cllr Bob Platt

Cllr Josh Potts

                                                                         

PLANNING AND DEVELOPMENT

 

Cllr Alan Britten                                       27th June 2019     

Cllr Karen Burgess                                  25th July 2019      

Cllr Brian Donnelly                                  26th September 2019       

Cllr Liz Kitchen                                        14th November 2019

Cllr Lynn Lambert                                    9th January 2020

Cllr Tim Lloyd                                          12th March 2020

Cllr Nigel Jupp                                         14th May 2020

Cllr Godfrey Newman

Cllr Louise Potter

Cllr Diana van der Klugt

Cllr Claire Vickers                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENVIRONMENT,  WASTE, RECYCLING & CLEANSING

 

Cllr Matthew Allen                                                   15th July 2019

Cllr John Blackall                                                    16th September 2019

Cllr Toni Bradnum                                                   18th November 2019

Cllr Philip Circus                                                     13th January 2020

Cllr Mike Croker                                                      16th March 2020

Cllr Ruth Fletcher                                                    5th May 2020

Cllr Richard Landeryou

Cllr Christian Mitchell                                             

Cllr Louise Potter

Cllr Ian Stannard

Cllr Diana van der Klugt

                                                                               

LOCAL ECONOMY &  PARKING 

 

Cllr John Blackall                                       3rd July 2019

Cllr Paul Clarke                                          11 September 2019

Cllr Roy Cornell                                          6th November 2019

Cllr Tony Hogben                                       8 January 2020

Cllr Richard Landeryou                              11th March 2020

Cllr Gordon Lindsay                                   6th May 2020

Cllr John Milne

Cllr Colin Minto

Cllr Jack Saheid                                        

Cllr Belinda Walters                                   

+ one vacancy

 

HORSHAM TOWN

 

Cllr Andrew Baldwin                                  July 2019

Cllr Karen Burgess                                    September 2019

Cllr Peter Burgess                                     November 2019

Cllr Roy Cornell                                         January 2020

Cllr Liz Kitchen                                          March 2020

Cllr Christian Mitchell                                   May 2020

Cllr Stuart Ritchie

+ four vacancies

 

FINANCE AND ASSETS

 

Cllr Matthew Allen                                       8th July 2019

Cllr Tony Bevis                                            9th September 2019

Cllr Paul Clarke                                           4th November 2019

Cllr Ray Dawe                                             6th January 2020

Cllr Brian Donnelly                                      2nd March 2020

Cllr Frances Haigh

Cllr Gordon Lindsay

Cllr Richard Landeryou

Cllr Nigel Jupp

Cllr Stuart Ritchie

+ one vacancy

CO/12

Ordinary meetings of the Council

(a)       To confirm the programme of ordinary meetings of the Council for the year, as follows:

 

Wednesday 26th June 2019

Wednesday 4th September 2019

Wednesday 16th October 2019

Wednesday 11th December 2019

Wednesday 12th February 2020

Wednesday 22th April 2020

Wednesday 20th May 2020 (Annual Meeting)

 

(b)       To agree the time of ordinary meetings of the Council for the year

Minutes:

It was moved by Councillor Ray Dawe, seconded by Councillor David Skipp and RESOLVED

(i)            That the dates of ordinary meetings of the Council during the municipal year 2018/19 be:

Wednesday 26th June 2019

Wednesday 4th September 2019

Wednesday 16th October 2019

Wednesday 11th December 2019

Wednesday 12th February 2020

Wednesday 22th April 2020

Wednesday 20th May 2020 (Annual Meeting)

 

(b)     That ordinary meetings of the Council during the municipal year 2019/20 should commence at 6.00pm